Psov med tekanjem in igro ne zebe, lahko pa jih zebe, če se po sprehodu odpravite na kavico in mora pes čakati pri miru. To velja predvsem za pse, ki imajo zelo kratko dlako in so brez poddlake, ali tiste, ki so vajeni na notranjo toploto, in bivajo v stanovanjih. Če je zunaj zares mrzlo, je priporočljivo psu nadeti topel grelni plašček, ki ga lahko izdelate sami.
Če poznate osnove šivanja s šivalnim strojem, je postopek izdelave enostaven, z nami ga je delila Blanka Kozamernik (Lovely softgoods).
Kako izmerimo psa?
Pred nakupom blaga je pomembno, da psa najprej premerimo. Od mer je odvisno, kako velik kos blaga bomo potrebovali za izdelavo plaščka.
Potrebščine:
- Flis blago (količina blaga je odvisna od velikosti psa)
- Večji karton (lahko tudi šeleshamer)
- Ježki za šivanje ( + in -)
- Škarjice
- Bucike
- Svinčnik
- Šivalni stroj
Po merah, ki smo jih izmerili na psu, iz kartona izrežemo polkrožen kroj za plašček in poklopec. Na kroj si napišemo mere in strani plaščka (glava, križ). Označimo tudi področje za poklopec. Pri poklopcu je pomembno upoštevati spol psa. Če imamo samčka, pazimo, da ne ‘zapremo’ njegovega spolovila.
Prepognemo celoten kos blaga v malce večji velikosti, kot je kroj za plašček. Ravni del kroja postavimo na prepogib. Iz polovičnega kroja blago izrežemo tako, da dobimo celotno obliko plaščka v enem kosu.
Izrežemo blago po robu kroja. Tistega dela, kjer je raven rob in prepogib, ne režemo!
Na področje, kjer smo označili prostor za poklopec, skozi kartonast kroj zapičimo bucike. Karton rahlo povzdignemo in s kemičnim svinčnikom s pikico označimo to področje še na blagu.
Iz metraže blaga izrežemo še dva enaka samostojna kosa za poklopec.
Oba kosa poklopca z navadnim šivom prišijemo skupaj. Prišijemo samo tri četrtine poklopca, da ga bomo lahko obrnili.
Ko je poklopec prišit, ga obrnemo.
Tri četrine poklopca pošijemo z navadnim šivom.
Tako pošit poklopec je pripravljen za namestitev ježkov.
Izrežemo dva ježka (oba + ) v polovični navpični velikosti poklopca.
Ježka prišijemo na poklopec.
Poklopec položimo na okroglo zunanjo stran plaščka in ga fiksiramo z bucikami. Postavimo ga tako, da bodo ježki na zgornjem delu – gledali proti nam.
Prišijemo ga na tistem delu, ki ga v prejšnjih korakih nismo zašili in pošili.
Plašček zložimo na polovičko, kot da bi ga želeli obleči psu. S poklopcem pomerimo dolžino, kjer se bo nahajal drugi del ježkov (-).
Ježke izrežemo in jih z bucikami fiksiramo na mesto, kamor jih bomo prišili. Pri tem koraku je priporočljivo mero zapiranja poklopca pomeriti na psu.
Za še en poklopec izrežemo dva enaka kosa blaga in ju po treh četrtinah zašijemo skupaj. Poklopec obrnemo in ga pošijemo – samo tri četrtine.
Drugi poklopec pripravimo po merah pasjega vratu (ohlapna mera).
Na pošit poklopec prišijemo dva ježka (+).
Poklopec prišijemo na vratni del plaščka.
Na zunanjo stran vratnega dela z bucikami fiksiramo in prišijemo ostala dva ježka (-).
Za vešče šivanja je priporočljivo še robljenje plaščka ali robljenje z obrobnim trakom. Če še nikoli niste robili, ni bojazni, da bi plašček razpadel. Flis je kompakten in se ne razpara. Morate pa paziti, da flis ne zamešate s plišom, ker je pliš zahtevnejši za šivanje.
Z novo pridobitvijo je poziral kuža Timi.
Prispevek je bil objavljen v e-reviji Ustvarjalne roke – zima 2014.
Spremljajte naše objave s prijavo na e-novice ali pa nam sledite na Facebooku, Twitterju in Pinterestu.