Za praznike izdelajte simpatične zvončke, ki so lahko kot preobleka za božične lučke. Postopek, ki ga je pripravila Mateja Kuhar (Voolina iz Studia Birka), ni zahteven in se ga z malo spretnosti lahko lotite kar doma.
Potrebščine:
- pladenj
- mehurčkasta folija
- gumijasta podloga (da folija ne drsi)
- kos tila ali druge mrežaste tkanine
- navadno milo
- vrč z zelo toplo vodo
- mikana volna za polstenje (bela in barvna – po želji)
- folija za modelček (uporabljena je izolacijska folija za tla)
- božične lučke
Narišemo modelček za zvonček. Ker moramo spolstiti kar nekaj zvončkov, naredimo modelček kar za dva zvončka hkrati. Pozor: volna se kriči za 20 do 30 odstotkov, zato mora biti modelček na vseh straneh 1 cm večji, kot bo končni izdelek.
Čez modelček položimo dve tanki plasti volne. Volna mora segati 1 cm čez rob modelčka.
Da volna ne sega čez rob več kot 1 cm, preverimo tako, da modelček položimo na vrh volne. Odvečno volno previdno odtrgamo.
Modelček ponovno položimo pod volno, volno pa prekrijemo s tilom ali drugim mrežastim blagom. Nato počasi polivamo s toplo vodo, v katero dodam kar ekološki detergent za pomivanje posode ali naribamo trdo milo.
Z rokami stiskamo volno (samo navzdol in ne vstran, da se volna ne premakne!), da se dobro prepoji. Bolje, da je vode preveč kot premalo. Namilimo roke in pričnemo s krožnimi gibi nežno gladiti volno. Po 30. sekundah privzdignemo til, sicer se zlepi z volno, in ga takoj položimo nazaj.
Po približno minuti glajenja til umaknemo, obrnemo volno z modelčkom in previdno zapognemo robove.
Zdaj prvo plast volne položimo samo po sredini, kjer je luknja, drugo plast položimo zopet tako, da gleda 1 cm čez rob. Pokrijemo s tilom, polijemo s toplo vodo, namilimo roke in ponovno nežno gladimo od 1 do 2 minuti. Til odstranimo, zapognemo robove in eno minuto polstimo še robove, da se sprimejo s podlago.
Če želimo narediti zvončku barven rob, po sredini izdelka v širini 2 cm položimo barvno volno, prekrijemo s tilom in polstimo eno minuto na vsaki strani. Til odstranimo in polstimo bodoče zvončke na obeh straneh, tokrat z več pritiska, dokler ne začutimo, da je izdelek postal kompakten.
Z ostrimi škarjami prerežemo volno po sredini, tako da dobimo 2 zvončka. Pazimo, da ne prerežemo modelčka, ker ga bomo potrebovali za ostalih 20 zvončkov.
Zvonček zdaj polstimo med dlanmi po celotni površini. Igramo se in raziskujemo! Polstenje je podobno oblikovanju gline. Zdaj z volno več nismo prav nič nežni. Zvonček lahko zvijemo v kepo in ga vrtimo med dlanmi – te naj bodo vedno namiljene, zvonček pa občasno potopimo v vročo vodo.
Od časa do časa ga poravnamo in raztegnemo v želeno obliko. Za konec ga zvijemo kot palačinko v brisačo in ga svaljkamo z vseh strani: po dolgem in po čez. Zvonček se bo na ta način krčil v tisti smeri, v kateri ga bomo valjali.
Zvonček poravnamo v želeno obliko (z vlečenjem in oblikovanjem v dlaneh). Na vrhu z ostrimi škarjami zarežemo majhno luknjico skozi katero bomo potisnili sijalko. S šivanko pa napeljemo volneno nit v poljubni barvi, s katero privežemo zvonček na žičko.
Prispevek je bil objavljen v e-reviji Ustvarjalne roke – zima 2015.
Spremljajte naše objave s prijavo na e-novice ali pa nam sledite na Facebooku, Twitterju in Pinterestu.