Iz bakra, aluminija in srebra pod spretnimi prsti slovenskih oblikovalk nastajajo pregrešni kosi nakita. V tokratni predstavitvi ustvarjalnih zakladov predstavljamo vrhunska dela štirih oblikovalk: Nataše Druškovič, Marjete Pezdirec, Sandre Žitnik in Tatjane Šprajcar.
Nataša Druškovič: Elegantna toplina bakra
Oblikovalka Nataša Druškovič izdeluje nakit iz bakra – kovine, ki pooseblja toplino in ima bogato barvo. »Skozi proces raziskovanja uporabljam tehnike tolčenja, brušenja, jedkanja, patiniranja s katerimi ustvarjam različne teksture in barvne finese,« nam je zaupala Nataša in poudarila, da svoj ročno izdelan nakit občasno obogati tudi z naravnimi in umetnimi materiali. Tako nastajajo večni kosi za ženske, ki imajo rade sodobnost, eleganco ali preprostost.
Fotografije: Fotomorgana, Andraž Muljavec in osebni arhiv
Marjeta Pezdirec: Surov slog nakita s pridihom klasike
Nakit Marjete Pezdirec je v osnovi izdelan iz aluminija, oplemeniten pa tudi s tekstilnimi materiali, akrilnimi barvami in različnimi ročnimi obdelavami. »V nakitu Margaret88 se skriva zgodba surovega hladnega materiala,« poudarja njegova avtorica, ki ga z občutkom preoblikuje v prvovrsten trendovski nakit. Temu primerno je vsak kos namenjen samosvojemu kupcu, ki prisega na umetniški, surov slog s pridihom klasike in večnega dizajna.
Sandra Žitnik: Nakit iz naravnih listov
Sandra Žitnik izdeluje nakit iz srebrnega prahu, ki so mu dodane organske snovi in voda, oblikuje pa se ga kot glino. »Lahko se jo odtisne v kalup, lahko pa se jo posuši, zmelje v prah in zmeša z vodo, da nastane zmes za nanašanje s čopičem na predmet,« nam je pojasnila oblikovalka, ki zmes nanaša na listke iz narave in tako izdeluje nakit iz naravnih listov. »Izdelujem tudi nakit z drugimi tehnikami – obdelujem srebrne ploščice s kovanjem, prešanjem, lotanjem, v nakit vdelam tudi naravne in poldrage kamne ali nanašam emajle na bakrene ploščice.«
Tatjana Šprajcar: Tehnika jedkanja poudari teksturo
Tatjana Šprajcar se ukvarja z oblikovanjem nakita iz bakra, pri oblikovanju katerega se nagiba k rustikalnim vzorcem, pri srcu pa ji je tudi vzorec čipk. »Vsak kos se začne z idejo, ki jo v skicirki dodelam, nato pa iz bakrenih plošč različnih debelin izrežem ali izžagam kos ali delček izdelka. Sledi grobo brušenje in oblikovanje z orodji, za določene dele uporabim tudi plinski gorilnik,« nam je zaupala oblikovalka, ki nakitu s pomočjo orodja ali s tehniko jedkanja doda posebno noto z različnimi teksturami, kakšen poseben kos pa oplemeniti s poldragimi kamni ali patiniranjem.
Prispevek je bil objavljen v reviji Jana, 7. februarja 2017.
Spremljajte naše objave s prijavo na e-novice ali pa nam sledite na Facebooku, Twitterju in Pinterestu.