Da bi na prednovoletni zabavi, lahko pa tudi na silvestrovo še posebej izstopali, si po navodilih Renate Medved (Brlogarka) izdelajte sijočo ogrlico in uhančke iz polimerne mase in lističev za pozlato.
Potrebščine:
- klešče za ukrivljanje in rezanje žice
- bakrena žica debeline 0,8mm ali igle za perle z zanko
- enojni obročki – bakreni
- 1 karabin bakrene barve
- 2 osnovi za uhane
- keramična ploščica
- akrilni valjar ali naprava za valjanje testenin
- črna polimerna masa Fimo
- okrogla modelčka premera 1cm in 2cm
- prosojen svetleč lak za Fimo
- tekoča polimerna masa Fimo Liquid
- lističi ali kosmiči za pozlato v bakreni barvi
- rezilo
- listič grobega brusnega papirja
Dobro pregnetemo eno tretjino paketa črne Fimo mase in jo na keramični ploščici razvaljamo na debelino 2 mm. V kolikor bomo uporabili napravo za valjanje testenin, uporabimo najdebelejšo nastavitev.
Na razvaljano Fimo maso položimo listič za pozlato in ga s prsti nežno razgrnemo. Ko se prime, ga s prsti z močnejšim, a nežnim pritiskom temeljito pogladimo. Če se kje strga ali če moramo skupaj sestavljati manjše kosmiče, ni nič hudega, napak in razpok na končnem izdelku ne bo videti.
Fimo maso s plastjo lističa za pozlato razvaljamo na debelino 1mm. Valjamo zgolj v eno smer, da nastanejo enakomerne razpoke. V kolikor bomo uporabili pašta mašino, uporabimo eno tanjših nastavitev.
Z okroglim modelčkom premera 1 cm izrežemo 15 krogcev. Pri izrezovanju pazimo, da uporabimo samo predele z lepim vzorčkom. Izrezujemo na keramični ploščici in če je le mogoče, krogcev pred peko ne premikamo, da jih ne deformiramo. Navodila prikazujejo izdelavo ogrlice dolžine 40 cm, ki se tesno prilega vratu. V kolikor želite daljšo ogrlico, izdelajte temu primerno večje število bakrenih ploščkov in ploščic z zankami.
Na vsak krogec iztisnemo kapljico tekoče mase Fimo Liquid. Pazimo, da ne iztisnemo preveč, saj ne želimo, da se masa razlije okoli krogcev.
Z žičko nežno razporedimo tekoči Fimo po celotni površini. V kolikor je Fimo Liquida dovolj, se bo rahlo izbočena oblika oblikovala sama od sebe, v kolikor so krogci preveč ploščati, dodajte še kapljico tekoče mase.
Izdelane ploščke pečemo v vnaprej ogreti pečici na 110°C 30 minut.
Medtem ko se ploščki pečejo, zmečkamo in dobro pregnetemo ostanek črne mase z bakrenim lističem. Bakreni delci se bodo v črni osnovi lepo svetili, poleg tega pa pri izdelavi ne bomo imeli večjega odpadka.
Z okroglimi kleščami iz žice oblikujemo majhne zanke. V kolikor že imamo igle z zankami, jih naredimo še na drugi strani.
S kleščami igle prerežemo na pol in vsako še enkrat zavijemo, tako da je druga (večja in po obliki lahko povsem neugledna) pravokotna na prvo. Na tak način naredimo 26 zank.
Ko so bakreni ploščki spečeni in povsem ohlajeni, jih odstranimo s keramične ploščice in ostanek črne mase z bakrenimi delci razvaljamo na debelino 1 mm. Z večjim okroglim modelčkom premera 2 cm izrežemo 26 krogov.
Na en krog položimo 2 zanki in sicer tako, da večjo zanko pritisnemo na površino kroga, manjša zanka pa ob strani gleda ven iz kroga in je pravokotna na ploščico. Pazimo, da sta obe zanki na sredini kroga.
Na krog z zankama položimo še en izrezan krog, ga rahlo pritisnemo in s prsti zgladimo robove.
Z grobim brusnim papirjem na površini kroga ustvarimo zrnato teksturo. Na tak način ploščicam dodamo več dimenzij ter skrijemo morebitne prstne odtise.
Na pripravljeno podlago prilepimo že pečen plošček z bakrenimi lističi. Kot lepilo uporabimo Fimo Liquid in pečen plošček rahlo pritisnemo v surovo Fimo maso, da se nekoliko vdre. Za bolj razgiban učinek naj bakren plošček ne bo v centru, temveč rahlo zamaknjen.
Po istem postopku izdelamo 13 enakih ploščic. Dva že pečena bakrena ploščka nam ostaneta, iz njih bomo kasneje naredili uhančke. 13 ploščic pečemo v vnaprej ogreti pečici na 110°C 30 minut. Ko se spečejo, jih pustimo na keramični ploščici tako dolgo, da se povsem ohladijo.
Na bakrena ploščka, ki ju nismo vtisnili v črno osnovo, s sekundnim lepilom prilepimo osnovi za uhana in pustimo, da se posušita. Ploščicam za ogrlico po potrebi pobrusimo robove.
Ploščice za ogrlico med seboj povežemo z obročki. Za 2 mm jih razpremo s pomočjo klešč (po potrebi uporabite dvoje klešče), pri tem pa pazimo, da obročkov ne deformiramo. Nato z enim obročkom povežemo dve ploščici in obroček nežno stisnemo nazaj skupaj.
Zaključek naredimo tako, da ogrlico obrnemo k sebi, kot bi jo želeli dati okoli vratu, nato pa na desni konec ogrlice z obročkom pripnemo karabin, na levo pa samo obroček. Tako bomo imeli karabin ob zapenjanju v desni roki, kar je za desničarje bolj priročno. V primeru, da ste levičar, karabin pripnite na levi konec ogrlice.
Na bakrene ploščke v tanki plasti nanesemo Fimo lak in počakamo 20 minut, da se posuši. Nato nanesemo še en sloj za visok sijaj. Za večji kontrast črn del ploščic pustimo mat.
Lističe ali kosmiče za pozlato lahko kupite v bakreni, zlati, srebrni ali mavrični barvi. Izdelajte si ogrlico v svoji priljubljeni barvi ali celo različne ogrlice in uhančke za različne priložnosti. Pri tem ne pozabite uskladiti barve žice, obročkov in karabina z barvo lističev za pozlato.
Prispevek je bil objavljen v e-reviji Ustvarjalne roke – zima 2014.
Spremljajte naše objave s prijavo na e-novice ali pa nam sledite na Facebooku, Twitterju in Pinterestu.