Iz papirja izdelajte origami okrasek v podobi spreminjajoče se zvezde. Gre za gibljiv origami model, ki ima lahko dve končni obliki: zvezdo in venček. Ker sta tako zvezda in venček uporabna za okrasitev, jih lahko izdelamo v večjem številu in v različnih barvah ter uporabimo kot okrasek v prostoru ali na novoletni smrečici, svetuje avtorica prispevka Nataša Brunec (Ars Origami).
Beseda origami je skovanka iz besed ‘ori’, ki v Japonščini pomeni zgibanje, in ‘kami’, ki je japonska beseda za papir. Začetki origami tehnike segajo v prvo oz. drugo stoletje na Kitajsko. Šele kasneje se je tehnika razširila na Japonsko in tam doživela največji razcvet. Za očeta origamija velja Akira Yoshizava, ki je zaslužen za preboj origamija iz obrti v umetnost.
Origami ima številne koristi in velja za zabavno in sproščujočo dejavnost. Med prednosti mu štejejo urjenje spomina, omogoča pa tudi dobro vajo za urjenje natančnosti in potrpežljivosti. Predvsem je koristen za razvoj otrok, saj se z zgibanjem papirja seznanijo s številnimi matematičnimi koncepti in vse to ob igri, ki je za večino otrok zelo sproščujoča in jih veseli. Origami nima starostnih omejitev, saj papir z veseljem zgibajo otroci, kot tudi ljudje v aktivni dobi življenja in starejši, ki jim origami pomaga uriti spomin. Je tudi krasna povezovalna aktivnost za kvalitetno preživljanje časa za družine. Priporočljivo je začeti z enostavnim modelom, da ne izgubimo volje in da je rezultat hitro tu. To je še posebej pomembno, ko origami tehniko predstavimo otrokom.
Potrebščine:
- 8 listov kvadratne oblike (velikost vsaj 10 x 10 cm), lahko so enakih ali različnih barv
List prepognemo na polovico – navzgor oz. tako, da je pregib na spodnji stranici.
Spodnji desni rob (obe plasti papirja) zapognemo navzgor, kot prikazuje slika.
Papir odpremo in obstoječi zgib iz predhodnega koraka uporabimo za notranji zgib.
Odpremo model in levi spodnji rob zapognemo navzgor do linije na sredini.
Levi zgornji rob zapognemo navzdol do linije na sredini.
Model prepognemo na polovico, ponovno naredimo notranji zgib iz tretjega koraka na desni strani modela, da dobimo obliko, ki je prikazana na sliki.
Za spreminjajočo se zvezdo potrebujemo 8 enakih modulov, ki jih zložimo skupaj enega za drugim.
V sredino prvega modula (na tisti strani, kjer sta dve krilci) vložimo drugi modul, kot prikazuje slika.
Oba trikotna dela prvega modula, ki sežeta preko drugega modula, zapognemo v liniji stranice prvega modula.
Na enak način dodajamo module in zapognemo trikotne dele, ki ‘zaklepajo’ model.
Spreminjajoča se zvezda je zaključena, ko sestavimo vseh osem modulov v celoto.
Če nežno primemo zunanje špice in jih na vseh straneh enakomerno pomikamo stran od sredine, dobimo venček. Če želimo spremeniti venček nazaj v zvezdo model previdno in nežno ponovno pomikamo proti sredini, tako da se kraki zvezde ponovno pokažejo. To si lahko ogledate tudi v videu.
Prispevek je bil objavljen v e-reviji Ustvarjalne roke – zima 2014.
Prispevek je bil objavljen v e-reviji Ustvarjalne roke – zima 2014.